Siete na seno s malými okami 

Nie každý kôň má možnosť byť na kvalitnej pastvine 24 hodín denne. Koňom, ktoré túto možnost nemajú, by malo byť dopriate seno ad libitum -  neustále k dispozícii.  “Nahradí” efekt pastviny t.j. kôň môže žrať kedy chce 

Siete zabezpečujú neustály prístup k senu a zároveň zabraňujú príjmu nadbytočného množstva spôsobujúceho pribratie na váhe.

Je to v podstate simulácia prirodzených podmienok. Kôň je ten jediný, kto rozhodne o tom, kedy bude  žrať a kedy nie. Vplýva to na hormonálne fungovanie, psychickú pohodu, zdravé fungujúce trávenie.

Seno v sietiach ad lib je dôležitou súčasťou prevencie  kolík, vredov, stereotypného správania a mnohých iných "neduhov", ktoré sú zapríčinené potláčaním konskej prirodzenosti. 

Sieť s malými okami simuluje prirodzený spôsob akým kone žerú v prírode, po jednotlivých steblách 

Dôkazom, že je to správne, sú kone, ktoré si vyberú sieť pred voľným senom.

A keďže kone nemôžu seno zahrabať pod seba a tradične po konsky znehodnotiť, odpad sena sa blíži k nule.

BONUS

Sieť naplníte raz a máte vystarané na 24 hodín. Kôň bude mať 24 hodín niečo pod zub a vy sa nemusíte báť, že ostane o hlade. Lebo hlad konskému tráveniu vôbec nesluší...

Moja cesta k sieťam na seno bola dlhá a kľukatá. Všetky moje obavy zo sieťok (psychické utrpenie koní, dlhšie vystávanie pri senníku, agresivita v stáde spojená s nervozitou) sa ukázali ako falošné. Kone z nich žerú bez najmenších problémov.

Daniela

Ktorá je tá správna sieť pre vášho koňa?

výber siete podľa veľkosti oka

Odoo CMS - a big picture

ECOFEEDER - oko 45x45mm

Sieť na seno s okami, ktoré sú o čosi menšie než na bežných sietiach na seno. Hlavnou prednosťou Ecofeedera je takmer nulový odpad sena.

Vhodný hlavne pre kone, ktorým chcete zabezpečiť seno ad libitum - 24 hodín k dispozícii a bez odpadu

Pre kone, ktoré si udržujú svoju váhu a nepotrebujú schudnúť. 

Pre kone, ktoré sú v stajniach s režimom seno 3-krát denne a chcete im zabezpečiť to najdôležitejšie - seno nonstop. 

Odoo CMS - a big picture

SLOWFEEDER - oko 30x30mm

Táto sieť s malými okami má  o tretinu menšie oká v  porovnaní s ECOFEEDEROM. Túto sieť na seno voláme Slowfeeder, pretože koňa v žraní značne spomalí. 

Niektoré plemená koní majú veľmi efektívny metabolizmus a pokiaľ majú seno neustále k dispozícii, prináša im to problémy s udržaním línie. Aj tieto kone potrebujú mať možnosť žrať kedy chcú, aby sa vyhli vredom a, paradoxne, aby schudli. Pre ne je Slowfeeder ideálnou pomocou. 

Spravte si sieťky vlastnoručne a ušetríte.

 Moju prácu a svoje peniaze. 

Aký ecofeeder?

máme ich v dvoch prevedeniach

Zo silnejšieho – Ecofeeder a zo slabšieho materiálu - Budget Ecofeeder. Aký materiál si vybrať je ťažké poradiť. Máme otestované obidva a pokiaľ sú kone kultivované a zmena spôsobu kŕmenia prebehne postupne a nie šokovo, tak i ten jemnejší materiál stačí.  

Keď viete, že váš kôň je ničiteľ, nepohrávajte sa s osudom, a radšej investujte rovno do Ecofeedera z pevnejšieho materiálu. 

Rovnako ak máte viacero koní medzi ktorými panuje veľká rivalita. 

 Na druhú stranu, ak je niekto trhač, tak mu nepomôže ani ten najhrubší materiál. To už máme odskúšané. Avšak zatiaľ sme sa stretli len s jedným takým prípadom, ktorý "dal dole" aj sieť z najhrubšieho materiálu. 

Výber podľa veľkosti siete

Ecofeedery aj Slowfeeder vyrábame v niekoľkých veľkostiach
Odoo - Sample 1 for three columns

Sieťka "vak" 1m

 Vojde sa do nej do 10kg sena, záleží od toho, či je seno voľné alebo natlačené v balíku. Ideálna pre menšie kone, poníky, či pre kone, ktoré dostávajú seno kombinovane (voľné seno spolu so senom v sieti). V prípade Ecofeedera vydrží pre veľkého koňa do 24 hodín, v prípade slowfeedera 24 a viac hodín. Záleží od šikovnosti vášho koňa.                                                                       

Ak máte veľkého koňa v boxe či na malom priestore, môžete mu kúpiť dve malé sieťky a zavesiť ich na opačné konce životného priestoru koňa. On bude chodiť od jednej k druhej a v rámci možností si naplní aj potrebu hýbať sa a hľadať to najlepšie sústo.                                              
Máte koní viac?: čím viacej sieťok rozvešiate po ich výbehoch, tým lepšie pre ne (i pre vašu kondičku).
Odoo - Sample 1 for three columns

Sieťka na malý balík 1,5m

Vojde sa do nej malý balík sena. Alebo dva.  Ideálna voľba pre veľkého koňa, či niekoľko menších koňovitých. Veľkému s istotou vydrží seno na viac ako 36 hodín pokiaľ je to Slowfeeder. Ušetrí váš čas i prácu - jedným naplnením zabezpečíte koňovi seno na min. 24 hodín. 

Je skvelá v kombinácii s malou sieťkou. Čím viac rozvešaných sietí, tým viac pohybu kone vyprodukujú, tým lepšie pre ich zdravie. 

Koľko sena sa zmestí do siete závisí aj od toho, či máte malé pevne natlačené balíky (taký sa tam vojde aj 30kg), alebo máte seno voľné či z veľkého balíka (toho sa tam zmestí menej, treba poriadne tlačiť). 

Odoo - Sample 1 for three columns

Sieť na veľký okrúhly balík

Ideálne pre viac ako jedného koňa. V závislosti od vzťahov v stáde, veľkosti priestoru a umiestnenia balíka v ňom, odporúčame použiť jeden balík na max. 3-4 kone. Ak si nie ste istí, koľko sietí potrebujete, napíšte nám, pomôžeme vám. 

Pokiaľ je balík vystavený poveternostným vplyvom príliš dlhú dobu (viac ako 3 dni), začne od zeme zahnívať. Sieťke to nijako neuškodí, ale nie je to nič zdraviu prospešné pre vašich štvornožcov. V takom prípade ochráňte balík pred kontaktom so zemou i pred dažďom. 

Nevýhoda balíka je, že kone pri ňom stoja s nosom zapichnutým do sena, bez pohybu. Ak chcete podporiť pohyb po priestore, akomkoľvek veľkom,  tak radšej zvoľte variantu viacerých sietí menších sietí na rôznych miestach. 

Vyberte sieť pre vášho koňa.

Lebo každý kôň má právo žiť svoj život po konsky.  A k tomu patrí aj neustály prístup k objemovému krmivu.

Do obchodu

Ako sa vyhnúť nechceným dieram?

správnym navykaním na sieť 

Je dôležité koňa so sieťkou zoznámiť POSTUPNE. Ide nám o zlepšenie welfare, nie zhoršenie. Chceme sa vyhnúť akémukoľvek stresu pri tejto zmene. Preto postupujte nasledovne: 
  1. Najskôr ponúkajte seno  v sieti spolu  s voľným senom, pričom množstvo voľného sena budete postupne znižovať. 
  2. Aby ste zabránili frustrácii, ponechajte voľné seno k dispozícii až momentu, kedy bude kôň namiesto voľného sena uprednostňovať seno zo siete. To je ten moment, kedy nájde v sieti zaľúbenie a zároveň kedy na psychickej úrovni pochopí, že seno bude mať stále k dispozícii a nemusí sa báť, že príde nedostatok.
  3. Koňom trvá približne týždeň až  mesiac, než sa naučia žrať so siete tak, že nezahryzávajú aj do nej, ale len pekne vyťahujú steblá z ok.
  4. Pokiaľ bude seno v sieťke viac ako tri dni, je dôležité sieť chrániť pre dažďom a kontaktom s vlhkou zemou. 
  5. Vždy je lepšie, pokiaľ má sieť vôľu a seno v nej nie je natlačené príliš. Predĺži sa tak životnosť siete, ale i spomalí možnosť vyťahovať veľké sústa sena.
  6. Ak máte kone podkuté,  sieť ponechajte zavesenú dostatočne vysoko, aby sa do nej nezachytili podkovy koní.
  7. Pozorujte ako sa ukľudní atmosféra v stáde, keď majú seno neustále k dispozícii. Pokiaľ sa neukľudňuje, znamená to, že nemajú okolo siete dostatok miesta, alebo že oká sú pre ne príliš malé. Agresivita je spôsobená vždy len nedostatkom čohosi  – žrádla, vody, priestoru, pokoja, sociálneho kontaktu... Miera agresivity v stáde hovorí o kvalite menežmentu starostlivosti. Čím viac agresivity medzi koňmi, tým viac sa treba zamyslieť nad spôsobom starostlivosti.
  8. Ak majú kone pocit, že majú sena nedostatok (pretože je len jedna sieť na väčší počet koní), tak kone, ktoré sa k sieti nedostanú podľa svojej potreby, budú nervózne a budú mať tendenciu so siete žrať príliš rýchlo, čím jej životnosť znížia a môžu sa objaviť diery navyše. Preto sa vždy dobre rozhodnite o počte sietí pre daný počet koní!