Ste si istý, že rozumiete proteínom?

preložený článok

Väčšina ľudí dokáže citovať percentuálny obsah proteínu v krmive svojho koňa, aj výrobcovia tejto hodnote prikladajú veľký význam, avšak práve táto informácia je v podstate úplne bezvýznamná. Denná potreba proteínov sa udáva v gramoch, nie v percentuálnom obsahu v krmivách. Percento samotné znamená, že napr. 10% proteínu = krmivo obsahuje 10gramov proteínu v 100g krmiva. Nepovie vám to nič, pokiaľ neviete, koľko toho krmiva kôň denne zožerie (pozn. preklad. hmotnostne). A tiež potrebujete vedieť, aké sú potreby vášho koňa a koľko proteínu získava z ostatných krmív.  

MUSCULAR HORSE

Photo from Wikipedia

Pozrime sa na 500kg koňa v strednej záťaži, aby sme si ukázali, ako to vlastne funguje. Podľa odporúčaní NRC takýto kôň potrebuje 1,536g proteínu na kg svojej hmotnosti, čiže pri jeho hmotnosti to je 768g/deň.  Pokiaľ tento kôň nedostáva nič iné, len 10kg sena s 9% proteínu, jeho denný príjem proteínu by bol 900g.  Pokiaľ tento istý kôň denne prijíma 2,5kg krmiva s 10% obsahom proteínu a 5kg sena z 9% obsahom proteínu, jeho denný príjem proteínu je len 700g denne, síce blízko jeho potrieb, ale potreby nie sú naplnené.    Nedávny výskum poukazuje na to, že ideálny príjem proteínu pre pracujúce kone je 2+gram na kg hmotnosti, čím sa spomínaná dávka stáva jasne neúplnou. 

Pokiaľ koňovi doprajete seno s obsahom proteínov 10%, denný príjem proteínu by bol 1000g denne a jeho potreby proteínu by boli naplnené. Čo keby ste znížili seno na polovicu a druhú časť nahradili krmivom so 14% obsahom proteínu? 5kg sena by prinieslo 500g proteínu a 2,5kg krmiva nám dodá 350g proteínu, čo je stále nedostatočných 850g versus 1000g, ktoré kôň potrebuje.  

Pre lepšie pochopenie si to zopakujme. Ak by ste nekŕmili nič iné, ale len seno s 10% obsahom proteínu, naplnili by ste potreby svojho koňa v strednej záťaži. Ak by ste ale znížili množstvo sena na 5kg a pridali 2,5kg  14% proteínové krmiva, kŕmenie vášho nebude napĺňať potreby proteínov, bude nedostatočné. 

Cieľom tohto článku bolo poukázať na to, že % obsah proteínu nezaraučí, že kŕmenie vášho koňa je adekvátne, dokonca aj v prípade ak kŕmite vysokoproteínové krmivo. Spomínané 14% krmivo má síce 1,4x viac proteínu než 10% seno, ale 2,5 až 3-krát viac  kalórií. Ak kŕmite jadro a nechcete, aby kôň príliš pribral, musíte znížiť množstvo prijatého sena. V mnohých prípadoch je práve toto dôvodom ku kŕmeniu jadra - znížiť spotrebu sena. Ak alenahradíte 1,5kg sena 0,5kg jadra, aby ste zrovnali kalórie, jadro, ktoré kŕmite musí obsahovať aj 3x viac proteínu než seno, aby ste udržali príjem proteínov  v potrebnom množstve.

Jediná cesta, ktorou presne zistíte, či je kŕmenie vášho koňa dostačujúce, je poznať jeho potrebu proteínu a obsah proteínu vo všetkom, čo kŕmite. Pre dospelé kone v záchove alebo ľahkej práci, väčšinou nie je problém kvalita sena. Pre kone, ktoré pracujú viac, sú žrebné, kojace či rastúce, to je už úplne iný príbeh, pretože ich nároky na proteín sú oveľa vyššie. Nespoliehajte sa ale na vysokoproteínové krmivo, to tú "prácu" nevykoná.  

Spočítajte si to. 

Eleanor Kellon, VMD

https://uckeleequine.wordpress.com/2016/03/03/