Slowfeeder pre zdravé kŕmenie

Mnohí určite poznáte slowfeedery. Mnohí z Vás ste im prišli na chuť a mnohí ich zatracujete. Ale mnohí ani netušíte o čom rozprávam.

Poďme sa na to pozrieť pekne po poriadku, nech si každá skupinka príde na svoje;).

Slowfeeder alebo v ťažkopádnom preklade “spomaľovač kŕmenia”. Nie je to v podstate nič iné, len vylepšená praobyčajná sieť na seno avšak s jedným veľkým rozdielom od tej praobyčajnej – má malé oká. Malé znamená že sa pohybujú od 3x3cm po 6×6 cm.

Načo je komu sieť s malými okami?

Je na to viacero dôvodov a všetky vychádzajú z jedného dôležitého princípu: kone sú zvieratá, ktoré sú evolučne naprogramované mať potravu neustále k dispozícii. A tá potrava je vo forme vlákniny. Neustále znamená, že sa pasú kedy oni chcú, v závislosti od mnohých faktorov. V priemere denne strávia pasením 16 – 20hodín. Pasenie sa strieda pospávaním, REM spánkom, hraním, pohybom za lepšou pastvou, nadväzovaním a udržiavaním kontaktov atď.

Nie je pasenie ako pasenie

Budete asi veľmi prekvapení, ale pasenie na výdatnej šťavnatej lúke plnej vysokej trávy nie je to pravé orechové pre kone. Za ideálne podmienky pre chov koní sa považujú podmienky v Amerike kde sú mustangy v oblasti Veľkej Panvy. Tie majú životný štýl, ktorý ich udržuje vo veľmi dobrom zdraví.

Ich prirodzeným zdrojom potravy sú suché stepi, kde je viac kameňov než trávy. A tá tráva, ktorá tam je, má veľký obsah vlákniny. A tiež, kone ju žerú po steblách, nie po veľkých sústach, ako sa deje na našich šťavnatých pastvinách.

Tento príjem potravy, v angličtine nazývaný “nibbling” je pre konské trávenie veľmi zdravý. Vylučuje sa viac slín, v žalúdku neustále čosi je, kôň lepšie prežuje dané sústo, lebo nehltá veľké porcie naraz a mnoho iného.

Čo s tým majú spoločné slowfeedery?

Kone v našich podmienkach sú buď zavreté v boxe, kde dostanú seno 2x denne a tým to pre ne končí alebo žijú na pastvinách a cpú si brucho viac než je zdravé. Alebo sú na “pastvinách”, čiže vyžratých výbehoch, kde sa síce cpú, ale vystresovaná kratučká tráva obsahuje jedine cukry a nič viac. Kone si tak udržujú váhu či nadváhu ale výživovo je toto krmivo veľmi nevhodné.

Tie v boxe zožerú kôpku sena za hodinku a potom sa môžu pozerať do uličky a čakať na ďalší prídel. Dosť často si to čakanie “spríjemňujú” nejakým stereotypným správaním, ktoré vo väčšine prípadov hovorí len o tom, že kôň prežíva stres. A vo väčšine z tej väčšiny prípadov je to stres z nedostatku vlákniny – možnosti do niečoho “zobnúť” ako sa na koňa patrí.

To je bežná prax s ktorou sú spojené koliky, žalúdočné vredy, vredy v zadnom trakte, stereotypné správanie, agresivita, distres…

Tie na výdatných pastvinách sú často tučné a majú tiež rôzne problémy obezitou počnúc, laminitídami končiac. Prečo, to je iná téma.

Ak krútite hlavou, že vy sa neradíte ani k jednému ani druhému prípadu, tak gratulujem vašim koňom, že majú takých uvedomelých majiteľov;).

Ako je to zdravo?

Ideálne je, aby mal kôň seno neustále k dispozícii, resp. vlákninu. Ale zároveň toľko, aby sa neprežieral. To je veľakrát veľmi náročné v praxi. Tí, ktorí sa o to snažíte tak mi dáte za pravdu, že je to výzva.

Ešte ideálnejšie je, aby mohol toto krmivo vo forme vlákninu prijímať po malých kúskoch, nie si naberať plné ústa.

Ak ale opäť krútite hlavou, že váš kôň nemôže mať neustále seno, lebo:

  • by si ho zašľapal, začúral a iné

  • bol by veľký odpad

  • by bol obézny a samý tuk

Tak práve Vás môžu zaujať slowfeedery. Tie zabezpečia to, že:

  • kôň má neustále seno k dispozíciii, ale zožerie len koľko potrebuje

  • kôň si seno nezašľape, nezačúra ani nič iné

  • je minimálny odpad

Minimálny odpad pri používaní slowfeedera

Minimálny odpad znamená 6% sena z veľkého balíka. Je to číslo vychádzajúce zo štúdie, ktorá porovnávala množstvo odpadu pri kŕmení veľkých balíkov rozličnými spôsobmi – buď balík len tak voľne položený vo výbehu = 57% odpad!, alebo rôzne designy železných kŕmidiel – okolo 30% odpad až po slowfeedery, kde bol odpad spomínaných 6%. Skutočne zanedbateľný. A naša skúsenosť to len potvrdzuje. Na tejto fotke vidíte odpad, ktorý sa nazbieral za 24 hodín od naplnenia siete. Sú to prevažne semená a podrvené lístky. I tie však kone pomedzi vyťahovanie sena zo siete pekne “vyzobú”.

Prečo kôň potrebuje seno neustále k dispozícii?

Odporúčanie, aby mal kôň seno k dispozícii neustále, vychádza z konskej fyziológie trávenia, ale i z etológie.

Kone majú veľmi malý žalúdok, ktorý vylučuje tráviace kyseliny bez prestávky. Či je deň, či noc, či sviatok či piatok. A čo je horšie, či je plný žalúdok alebo či je prázdny. Bez ohľadu na to, či je čo tráviť, alebo nie.

Keď žalúdok ostane prázdny a tieto tráviace kyseliny nemajú čo tráviť, tak sa stáva, že začnú “tráviť” samotnú žalúdočnú stenu a vznikajú tak vredy. Ok, súhlasím. Podávam to veľmi zjednodušene a laicky.

Dr. Kerry Ridgway, odborník na vredy u koní tvrdí, že sú len dve skupiny koní: “Tie, čo majú vredy a tie, čo ich ešte len budú mať.”

Kerry tiež odporúča ako riešenie problému u tých, ktorí už vredy majú a zároveň u ostatných koní ako prevenciu – siete na seno s malými okami a v nich seno k dispozícii neustále.

Seno ostane nepoškodené

Seno v zavesenej sieti nemá kôň šancu nejako znehodnotiť. Všetci to poznáme. Sú kone, ktoré prvé čo spravia do novej čistej kopy sena  – vyčúrajú sa a to s veľkou chuťou. Ako keby celý deň nečakali na nič iné. Nie je dôvod sa čudovať, že mnohí majitelia koňom dávajú minimum sena práve z tohto dôvodu. Slowfeeder tento problém elegantne vyrieši ;).

“Musím ísť kŕmiť”

Ak chováte svoje kone doma, tak to veľmi dobre poznáte. Ste na nejakej akcii, s kamarátmi a príde čas, keď sa vám síce nechce ísť domov, ale musíte. Musíte ísť kŕmiť. Nadišiel čas večere. Ak dávate koňom seno v slowfeederoch, toto sa zázračne zmení. Už sa nemusíte nikam ponáhľať. Kone budú mať seno vždy bez toho, že by ste sa museli stresovať, že sú hladné. Jedna sieť o veľkosti 1,4×1,1 a 12kg sena vydrží minimálne na 24 hodín. Závisí to od veľkosti ok, veľkosti koňa a jeho rýchlosti ;).

Naša skúsenosť

Slowfeederov je obrovské množstvo. Človek si môže zmajstrovať čo ho napadne podľa svojho gusta alebo si ich rovno kúpiť. My sme vyskúšali kadečo. Začínali sme so slowfeedermi v drevených boxoch cez malé siete rozličných veľkostí, ktoré sme plnili malými balíkmi až po veľké siete priamo na veľký balík. Tiež sme skúšali rôzne veľkosti ok. Slowfeedery, ktoré vám ponúkame v našom obchode stále testuje a vylepšujeme.

Veríme, že ak sa rozhodnete ich vyskúšať, tak vám prinesú takú pomoc, ako priniesli našim koňom. Ja osobne slowfeedery nedám za nič na svete. A môžem len povedať, že naše kone tiež nie. Keď dostanú seno v slowfeedery a voľné seno zároveň, tak si veľakrát vyberú práve to zo siete. A to hovorí za všetko.

Btw, sú vhodné nielen pre kone, ale i somáre, kozy, ovce…