Pravda o kŕmení senom “ad libitum”

Dnes je nový trend v kŕmení koní. Stretnete sa s ním v slovnom spojení “kŕmiť seno ad libitum”. Ak ste to ešte nepočuli, jedná sa o nasledovné:

kŕmenie senom ad libitum neznamená nič iné, len že má kôň seno neustále k dispozícii. 

V podstate sa jedná o to, že kôň má sena koľko chcete. Buď má neustály prístup k veľkému balíku sena či k senu v sieťkach. 

Ja by som sa teraz chcela venovať niečomu inému, o čom sa v spojení so senom ad libitum vôbec nehovorí. V podstate ide o to, že:

Každé seno je iné. 

 A každý kôň je iný a má iné požiadavky. Seno ad libitum síce znamená neobmedzený prístup k senu, ale… Ale nie je to také ľahké. Nie je to tak, že koňom hodíme do výbehu balík sena a nestaráme sa aké to je seno a koľko toho zožerú. Ak chceme koňa kŕmiť zdravo, aby sa neprežieral či aby mal toľko energie a živín, čo potrebuje, tak na to musíme ísť pekne postupne.

Príklad

Zoberme si  jednho koňa, napr. 500kg 7 ročnú  Dajanu, ktorá je v ľahkej záťaži. Dajana denne potrebuje prijať: 20Mcal energie a 700g hrubého proteínu. Koľko prijme keď bude na sene ad libitum?

A tu sa vraciame k tomu, že každé seno je iné. Koľko energie a proteínov príjme závisí od:

  •  konkrétneho sena (jeho obsahu energie a proteínov) (a i mnohých iných vecí, ktoré sú síce dôležité, ale princíp je rovnaký)
  • množstva, ktoré denne zožerie

Ak seno 1 obsahuje 90g proteínov na kg sena a 1,8Mcal energie, tak na pokrytie svojich energetických potrieb potrebuje denne prijať cca 11 kg sena. To pokryje energiu i proteíny. Koľko ho ale zožerie keď ho má ad libitum? Mno, kľudne i 15kg, ak ho má neustále k dispozícii, záleží od jej metabolizmu a mnohých iných faktorov. Z toho vyplýva, že ju nemôžem nechať s neobmedzeným prístupom k senu. Teda, môžem, ale musím to dajako zmenežovať, aby nezožrala viac, než potrebuje.

Niektorí výživári sa s vami budú hádať, že nie je možné, aby kôň zožral viac ako 2% svojej hmotnosti. Ja môžem len povedať, že to zažívam na vlastnej koži. Teda, koži mojich niektorých koní, ktorá sa naťahuje pod množstvom nadbytočných tukov.

To bol príklad sena č. 1. Čo ale iné seno?

Ak máme menej kvalitné seno – neskoro kosené, málo lístkov – tak jeho energia môže byť kľudne 1,6Mcal na kg a proteíny 70g na kg. Pri takomto sene by Dajana potrebovala denne prijať 12kg sena. Stále je to menej, než zožerie. Ale ak toto seno obsahuje viac nestráviteľnej vlákniny, nebude jej to vadiť v zmysle, že by pribrala do tukov.

Toto je hlavná nástraha pri kŕmení sena ad libitum – kone zožerú viac ako potrebujú. Nemyslím všetky, ale mnohé. Pokiaľ je kôň vo vysokej záťaži alebo nemá taký efektívny metabolizmus, tak mu nebude robiť problém s váhou nadbytočne prijaté množstvo sena. Základ je – kontrolovať koňa či priberá, či chudne a riadiť sa podľa toho.

Prečo vlastne píšem tento článok? Len z jedného dôvodu, ktorý je veľmi dôležitý podľa môjho názoru.

Nie je seno ako senoA nestačí koňa kŕmiť ad libitum. Treba vedieť akého koňa – čo potrebuje – a akým senom. Treba vedieť, koľko kôň zožerie – mať to skutočne odvážené – a pozorovať reakciu jeho tela. Priberá, má senné brucho? Apropo, senné brucho.

Senné brucho a seno ad libitum

Stretávam sa s názorom, že seno ad libitum spôsobí koňom senné bruchá. Je to pravda? Čo to vlastne je, to senné brucho? V prvom rade. Senné brucho neznamená, že kôň je tlstý. Ani náhodou. Kôň môže byť chudý a mať senné brucho. Senné brucho môže byť také pastevné senné, ktoré hovorí len o tom, že v koňovi všetko funguje ako má ale že nie sú svaly, ktoré by to všetko fungujúce dnu držali pokope i navonok. Totižto, toto klasické pastevné brucho u zdravého dobre živeného koňa znamená len jedno: plyny. Plynu sú výsledkom fermentácie vlákniny a pokiaľ sa trápite nad takýmto bruchom u vášho koňa tak vedzte, že je to len prejav zdravého fungujúceho metabolizmu.

Mimochodom, na tomto obrázku je kôň s nadváhou. To ale nemá nič so senným bruchom.

A senné brucho môže vyzerať i takto:

Nie, nepomýlilia som sa. Je to somár. Nemám foto koňa so senným bruchom. Somáre sú známe takýmito brušiskami. U nich je to normálna vec, súvisí to s ich schopnosťou mať v bruchu napchatej viac sušiny než kôň v pomere k svojej hmotnosti. Vedzte len, že ak uvidíte takéto bruchá na  koňoch, tak niečo nie je v poriadku.

Toto je už chorobné senné brucho, ktorého príčinou môže byť začervenie, choroby spôsobujúce nedostatočné fungovanie traktu, nefunkčné zuby alebo nekvalitné seno… Ak je príčinou seno, jedná sa v podstate o nedostatočne strávenú vlákninu – buď kvôli zdravotným problémom alebo v dôsledku nadmerného množstva nestráviteľnej vlákniny, ktorá sa tak hromadí a hromadí a kôň z nej nič nemá.  Nie je to stav prospešný zdraviu.

Brucho držia svaly

Takéto nekvalitné seno tiež obsahuje málo proteínov. Proteíny sú tvorené z aminokyselín a tie sú základom pre tvorbu svalovej hmoty. Ak kôň nemá dostatok proteínov – nemá dostatok aminokyselín – jeho svaly postrádajú. Keď nie sú svaly, brucho – brušné svaly sú tiež povolené. To súvisí samozrejme aj s tréningom. Ale ak nie je dobrá výživa, tréning nepomôže, lebo nie je z čoho stavať. Ak nie je tréning, môže byť výživa najsvetovejšia, tiež nepomôže.

Keď vymeníme nekvalitné seno za kvalitné alebo doplníme chýbajúce proteíny, senné brucho bude preč. Ak nie, treba hľadať inú príčinu. Určite nehľadať chybu v tom, že kôň prijíma seno ad libitum. Mnoho ľudí sa snaží potom vymeniť seno za koncentrované krmivá a to je cesta do pekla. Seno je vždy základ kŕmenia. Akéhoľvek koňa.

Ad libitum je fajn, len treba vedieť…

Seno ad libitum je veľmi dôležitá súčasť zdravého kŕmenia koní a samé o sebe nie je problém. Problém je len v tom aké seno kŕmime (kvalita= energia a proteíny, nestráviteľná vláknina), koľko sena (kg), akého koňa (vek, záťaž, hmotnosť) a akým spôsobom (voľne, slowfeeder). Každý jeden faktor treba vyvážiť voči tým ostatným a výsledkom bude spokojný a zdravý kôň ;).