Naše siete na seno s malými okami

V tomto blogu plnom fotiek by som vám rada predstavila a hlavne ozrejmila rozdiely medzi našimi sieťami. Nie je to nič komplikované. V prvom rade – rozdeľujeme ich anglickými názvami – neviem si predstaviť výstižnejšie slovenské pomenovania –  na dve skupiny:

 1. Sieť na seno s malými okami ECOFEEDER
 2. Sieť na seno s malými okami SLOWFEEDER

Matroš

Pre rozdielmi sa ale pozriem najskôr na spoločné vlastnosti. Materiál ako číslo jedna. Obe siete sú z veľmi odolného materiálu, konkrétne polypropylénu. Vybrali sme si polypropylén z nasledovných dôvodov:

 • vodeodolné, minimálna nasiakavosť
 • veľmi dobrá odolnosť voči oderu – a konským zubom :D
 • vynikajúca pevnosť
 • odolnosť voči UV

V praxi to znamená, že máme siete, ktoré používame už tretím rokom a stále sú nezničené. Žeby nezničiteľné? To určite nie. Nájdu sa klienti = kone, ktoré ich rozhrýzli. Medzi ktorú kategóriu sa zaradí ten váš štvornožec nemôže nikto predpovedať a preto jediné, čo ostáva, je to vyskúšať. Dôležité je sieťku zaradiť do denného života vášho koňa postupne. O tom ale v inom článku.

Hrúbka lana

Hrúbka lana je 4mm. Na začiatku sme používali 5mm, ktoré je  o poznanie hrubšie, ale či odolnejšie? ˇŤažko povedať. 5mm siete sme mali tri roky. Zažili si všetky možné potveternostné podmienky, dokonca jedna sieť i zahrabanie do snehu, neskôr blata, kŕmenie prasaťa z nej a podobné šialenosti a bez jedinej újmy. 4mm siete máme druhým rokom a na veľkej sieti na balík sa objavila jedna diera. Čo vôbec nevadí. Opraviť jednu dierku nie je problém a rovnako to nemá vplyv na efektívnosť. Takže, zatiaľ ostávame pri 4mm z dôležitého dôvodu – financie. Tie 5mm sú drahšie. Ak ale o ne bude záujem tak zaobstaráme i tie. Možno ich môžeme robiť menšie.. Uvidíme, všetko je v procese:).

Veľkosť oka

Tu prichádzame k rozdielu medzi ECOFEEDEROM a SLOWFEEDEROM

 • Ecofeeder má oká o veľkosti 45x45mm. 
 • Slowfeeder má oká o veľkosti 30x30mm. 

To je rozdiel viditeľný okom. Zdravým okom teda. Ale aký z toho vyplýva rozdiel do praxe?

Pre koho jednotlivé siete odporúčame sa dozviete priamo v obchode. Tu by som sa chcela venovať čomusi inému a to je použitiu sietí.

Totižto, oba typy sietí máme pre vás v dvoch veľkostiach:

 • veľkosť na malý balík, alebo proste sieť, ktorú naplníte voľným senom a jednoducho kdekoľvek premiestnite
 • veľkosť na veľký okrúhly balík, ktorý nepremiestnite len tak

A konečne, v tomto článku sa budem venovať práve sieťam na malé baliky. Pretože, aby to bolo ešte komplikovanejšie, siete na malé balíky (ich veľkosť je rovnaka pre Ecofeeder i pre Slowfeeder) dodávame v dvoch možných vyhotoveniach:

 • otvor na plnenie na širšej – 1,4m dlhej strane
 • otvore na plnenie na užšej, 1m širokej strane

Prečo práve takto? Pretože ľudia majú rozličné podmienky, roličné množstvo koní, rozličné možnosti. Tak nech si môžu vybrať čo potrebujú.

Otvor na plnenie siete na užšej – 1m širokej strane

Pri tejto sieti je uzatváranie rovnaké ako pri bežných sietiach – potiahnete za špagát a spravíte uzol. OSvedčil sa nám uzol, ktorý vám raz niekedy natočím na video. Na teraz stačí vedieť to, že sa špagát stiahne, spraví sa uzol, sieť sa môže zavesiť. Buď takto na nejakú stenu, alebo len tak, do vzduchu zhora, zo stropu, alebo na konár stromu. Za pomoci karabíny najlepšie.
Pri takomto vešaní chcem upozorniť na jednu vec. Je dôležité – teda, záleží od toho, aké vysoké kone máte, ako vysoko bude sieť a aké hravé sú tie vaše tátoše. Ale (síce som to ešte nezažila, no opatrnosti  – hlavne pri koňoch, nie je nikdy dosť) ak spravíte na konci takúto hrčku, tak vám vznikne slučka, do ktorej sa môže nejaký vynaliezavý kôň zamotať – jeden nikdy nevie:

A jedine z tohto dôvodu odporúčame nespájať laná, ktorými sa sťahuje otvor, uzlom. Samozrejme, je to na vás, toto je len také malé upozornenie, zamyslenie. My odporúčame sieť používať bez spojenia týchto dvoch šnúr.

Otvor na plnenie na širšej – 1,4m dlhej strane

Takúto sieť je potrebné – alebo teda asi najlepšie – zavesiť takýmto spôsobom:

Zavesiť ju medzi dva body – dva stĺpy, alebo proste hocijaké dva body – na stene či medzi stromami, sĺpmi… Kreativite sa medze nekladú.

Pokiaľ ale chcete tento tvar, tak čo sa týka uzatvárania v prípade, že ju chcete zavesiť medzi dva body, tak sa musí šnúra, ktorou sa zatvára plniaci otvore popreletať medzi okami. Je to otázka pol minúty:

A na konci spravíme uzol, hotovo.

Iný dôvod k výberu siete so zatváraním na širšej strane je plnenie. V takom prípade, pokiaľ to vyslovene nechcete, nemusíte vešať medzi dva stĺpy, ale zavesiť i zatvoriť ju rovnako ako prvú sieť so zatváraním na užšej strane.

Tak, k používaniu a výberu zatiaľ toľkoto. Verím, že je to pochopiteľné a nemáte v tom zmätok. Je to ľahké, rekapitulácia:

Typ siete

Veľkosť oka

Uzatváranie

Ecofeeder na malé balíky

45x45mm

 • Z užšej strany zatiahnutím šnúrky

 • zo širšej strany prepletením šnúrky

Ecofeeder na veľké balíky

45x45mm

 • Zhora, stiahnutím šnúrky

Slowfeeder na malé balíky

30x30mm

 • Z užšej strany zatiahnutím šnúrky

 • zo širšej strany prepletením šnúrky

Slowfeeder na veľké balíky

30x30mm

 • Zhora, stiahnutím šnúrky