Je drahší aj lepší?

Matematická – ekonomická pomoc pri rozhodovaní sa aké krmivo či doplnok svojmu koňovi zaobstarať.

Pokiaľ váhame medzi dvomi produktami - minerálnymi doplnkami s podobným zložením a nevieme sa rozhodnúť, či kúpiť drahší od známej firmy, ktorej reklama na nás číha na každom rohu, či lacnejší od neznámej firmy, odporúčam si spraviť cenovú kalkuláciu: 

koľko centov/euro ma bude podávanie mixu stáť na deň?

Pri drahších doplnkoch skutočne odporúčam venovať pozornosť obsahu jednotlivých zložiek. Aby ste neplatili len za značku, tradíciu, garantovanú kvalitu a neviem čo ešte. Z tých váš kôň nebude mať lepšiu srsť ani kopytá.

Potrebujeme vedieť:

  • celková hmotnosť mixu: napr. 3,6kg
  • denná dávka: napr.  40g
  • cena mixu (ak nám ho budú posielať, i s dopravou)

Počtami k úspore:

Množstvo denných dávok v celom mixe vypočítame nasledovne: 

1.premeníme si to obsah balenia na rovnaké jednotky v akých sa uvádza denná dávka, v tomto prípade na gramy

3,6kg = 3600g

2.obsah balenia v g vydelíme dennou dávkou, tiež v g

3600g / 40g = 90 dávok.

 Vedierko s mixom o hmotnosti 3,6kg nám vydrží 90 dní – tri mesiace.

Ak je cena 45 euro a vieme vďaka výpočtu, že vedierko obsahuje 90 dávok:

45 / 90 = 0,5 euro = 50 centov na deň. Denné pridávanie mixu do kŕmenia nás stojí 50 centov Či je to veľa, či málo, to je už každého uhol pohľadu;). 

Rovnaký postup môžete aplikovať i na výpočet toho, koľko vás denne stojí kŕmenie nejakým iným krmivom - ovos, rezky, granule či mussli... čokoľvek... 

Druhý bod: zloženie

Budete prekvapení, že niektoré mixy stoja dvakrát toľko ako iné, ale pritom v dennej dávke dodajú vášmu koňovi o polovicu menej vitamínov a minerálov = sú teda štyrikrát drahšie!!! 

A ľudia ich kupujú len preto, lebo majú pekné letáčiky, pekné balenia – za ktoré  si aj zaplatíme... ale taký je už dnešný svet a je dobré byť na to pripravený.

Je tu ešte jeden faktor. Zdroj konkrétneho minerálu, vitamínu. Môže byť tzv. organický alebo anorganický, prírodný či syntetický. I toto zohráva dôležitú úlohu. O tom ale niekedy na blogu.

Každopádne, netreba sa nechať obalamutiť, ale radšej sa vzdelávať a sledovať, čo sa píše na štítku. Ak nemáte čas, chuť, možnosť sa vzdelávať a rozhodujete sa medzi nejakými doplnkami, kľudne nám napíšte, pozrieme sa na to a povieme vám bez okolkov, ktorý je lepší pre vášho koňa;). Teda, ktorý je lepší z nášho pohľadu, lebo koľko výživárov, toľko pohľadov na zloženia doplnkov. 

Na záver jeden príbeh známeho, ktorý sa tiež venuje výžive a vyrába vlastné minerálne doplnky. Jeden z doplnkov ponúkali i v obchode s konskými potrebami. Bol vyložený vedľa produktu, ktorý bol vyrobený zahraničnou známou značkou. Ten slovenský stál 3 eurá, ten zahraničný 30. Čo myslíte, ktorý si ľudia kupovali? Samozrejme, že ten drahý. A čo myslíte, aký bol medzi nimi rozdiel v zložení? Žiaden. Marketingový.